Konstpriser år 2011

Medlemsavgifterna går oavkortat till inköp av vinster i form av konstverk. Varje medlem deltar automatiskt i en utlottning av de konstverk, som inhandlats under året. Vinsterna utgör cirka ett konstverk per tio medlemmar.

Lördagen den 26 november

BBKs vinstutställning kl 11.00 i BiblioteksGalleriet.
Vinstdragningen kl 12.00 i aulan. Närvaropris utlottas.
Vinstutställningen pågår i 2 veckor (26/11 – 10/12).
 ____________________________________________________________

Lördagen den 10 december

Vinstutlämning i BiblioteksGalleriet kl 11.00.
Val av vinster och utlämning i strikt nummerordning.
Vinnarna eller ombud anmodas komma i god tid för att underlätta turordningen.
Styrelsen kan ta emot fullmakter för dem, som inte själva kan närvara.

____________________________________________________________

Årets konstverk som utlottas

 

 

 

 

 

 

 

 

1)  Johanna Rayner, akvarellmålning, ”Svindel”.     53 x 73 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 2)  Gunilla Widholm, akvatintetsning, ”Nature Morte”.     54 x 95 cm.

 

 

 

 

 

 

 

3)  Gunilla Widholm, akvatintetsning, ”Vallmo”.         32 x 37 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 4)  Gunilla Sundström, stengodsskulptur, ”Uggla”.   Höjd 27 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 5)  Gunilla Sundström, stengods, ”Burk med lock”.      Höjd 20 cm.

 

 

 

 

 

 

 

  6)  Peter Nilsson, akvarellmålning, ”Ejdrar III”.       39 x 31 cm.

 

 

 

 

 

 

 

7)  Kenneth Petersson, träskulptur, ”Göktyta”.           Höjd 20 cm.

 

 

 

 

 

 

 

8)  Elisabet Jerneborg Ståhl, oljemålning, ”Dimmigt landskap”.     29 x 23 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 9)  Katarina Thorstensson, glassmycke, ”Halssmycke Trassel”.

 

 

 

 

 

 

 

10) Christina Skoogh, oljemålning, ”Danssteg”.                    22 x 23 cm.

 

 

 

 

 

 

 

11) Bente Brosböl Hansen, keramikskål. Höjd 11 cm.

 

 

 

 

 

 

 

12) Karl Gustaf Dahlgren, akvarellmålning. 38 x 49 cm.

 

 

 

 

 

 

 

13) Jenny Gärtner, akvarellmålning ”Backsippa III”.  26 x 26 cm.

 

 

 

 

 

 

 

14) Caroline Möller, stengods, ”Kajak”.  Längd 47 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

15) Broderier, 2 st, ”Vattenbärerskor” + bok, Elsa Agélii ”Vatten och öken”.

 

 

 

 

 

 

 

16) Åsa Björklund Gray, akrylmålning ”Höstens ljung”.         40 x 40 cm.

 

 

 

 

 

 

 

17) Anita Carlsson, keramikfat, ”Grönt löv”.     22 x 18 cm.

 

 

 

 

 

 

 

18) Agneta Spångberg, keramikfat, ”Trebening”. Höjd 9 cm.

 

 

 

 

 

 

 

19) Marika Lang, akrylmålning, ”Njut av varje ögonblick”.   59 x 50 cm.

 

 

 

 

 

 

 

20) Björn Carlander, hundskulptur papier maché, ”Wilma, mops”. Längd 39 cm.

 

 

 

 

 

 

 

21) Inger Beckman, akvarellmålning ”Apel I”.   34 x 42 cm.

 

 

 

 

 

 

 

22) Claes Thell, stengods.   Höjd 20 cm.

 

 

 

 

 

 

 

23) Claes Thell, stengods.  Höjd 10 cm.

 

 

 

 

 

 

 

24) Jan-Erik Ritzman, Transjö Hytta, konstglas, skulptur.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25) Micke Johansson, Örsjö Glashytta, konstglas, vas.  Höjd 25 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 26) Gösta Sundström, pennteckning, ”Soluppgång I”.   50 x 40 cm.

 

 

 

 

 

 

 

27) Gösta Sundström, pennteckning, ”Soluppgång II”.           40 x 50 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

28) MMF AB, vävnad, gobelängteknik, ”Liljan”, komp av MMF 1929.   26 x 49 cm.

 

 

 

 

 

 

 

29) Ole K Bydal silverhänge med kullänk, ”Sand”.

 

 

 

 

 

 

 

30) Ole K Bydal, silversmide, dopsked.   10 cm.

 

 

 

 

 

 

 

31) Christina Englund, akrylmålning ”ENsAMHeTEN, ENSaMHeTEN”.   50 x 50 cm.

 

 

 

 

 

 

 

32) Olle Agnell, torrnålsgravyr ”Vinter”.   65 x 50 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 33) Olle Agnell, torrnålsgravyr ”Två små grisar”.   41 x 34 cm.

 

 

 

 

 

 

 

34) Barbro Jönsson, oljemålning ”En torsdagkväll i Vedbæk”.     37 x 29 cm.

 

 

 

 

 

 

 

35) Barbro Jönsson, litografi, ”Säsongens sista”.        38 x 34 cm.

 

 

 

 

 

 

 

36) Bok, 1 st, Viveka Bosson: ”Halmstadgruppen”.

 

 

 

 

 

 

 

37) Katarina Gill, konstglas, Blå stjärna.   Diameter 30 cm.

 

 

 

 

 

 

 

38) Margareta Krantz, textil blandteknik, ”Kvadrat 1”.      56 x 57 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 39) AnnChristin Larsson, keramik, ”Ängel”. Höjd 23 cm.

 

 

 

 

 

 

 

40) Monica Andoff, akvarellmålning ”Längs vägen”.         31 x 43 cm.

 

 

 

 

 

 

 

41) Elisabeth Malmborg, glasfusing ”9 st Fiskarstugor på rad”.              90 x 18 cm.

 

 

 

 

 

 

 

42) Elisabeth Malmborg, glasfusing ”En Fiskarstuga”.               20 x 20 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

43) Anita Hellgren, skulptur keramik, ”Fågel”.             Höjd 19 cm. 

 

 

 

 

 

 

 

44) Jukka Vänttinen, grafiskt blad, mezzotint, ”Vägen ut”.    42 x 31 cm.

 

 

 

 

 

 

 

45) Lars-Otto Lindskog, smide, Fruktskål.       Höjd 20, Diam 29 cm.

 

 

 

 

 

 

 

46) Lars-Otto Lindskog, smide, Bordsstake för tre ljus.              24 x 30 cm.

 

                                              

 

 

 

 

 

 

47) Lars-Otto Lindskog, smide, bordsstake med fat.  Diam 19 cm.

 

 

 

 

 

 

 

48) Gunilla Ryberg, oljemålning, ”Höst”.    52 x 52 cm.

 

 

 

 

 

 

 

49) Elisabeth Olszewska, stengodsskulptur ”Hippo”.              Höjd 18 cm.

 

 

 

 

 

 

 

50) Kenneth Petersson, träskulptur ”Koltrast”.          Höjd 10 cm.

 

 

 

 

 

 

 

51) Stefan Mås Persson, akrylmålning ”Väntplats”.          30 x 40 cm.

 

 

 

 

 

 

 

52) Fredrik Lindqvist, träsnitt, ”Känguru”.     54 x59 cm.

 

 

 

 

 

 

 

53) Helmtrud Nyström, färgetsning, ”O,vilken varg”.       54×80 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

54) Kenneth Petersson, träskulptur, ”Domherre”.    Längd 14 cm.

 

 

Vinnare för året 2011. Dragning skedde lördagen den 26 november

 

Vinst NR Namn   Vinst NR Namn
1 Kerstin Hall   28 Egon Nilsson
2 Kerstin Plantin   29 Ellen van der Wouden
3 Gunvor Nilsson   30 Stephan Gip
4 Christer Lindberg   31 Tommie Larsson
5 Solvi Alm   32 Marianne Elversson
6 Marianne Sandnes   33 Bruno Ekelund
7 Siv Bernstein   34 Epi Wik
8 Ingegerd Sjölund   35 Lars Thorén
9 Lennart Wiman   36 Elisabeth Liljenberg
10 Sture Falkmer   37 Nils Stensson
11 Inger Agnersjö   38 Barbro Holmberg
12 Lars Hagström   39 Kerstin Rosenberg
13 Gunnila Bernadotte   40 Göran Bengtsson
14 Birgit Nyberg    41 Håkan Jansson
15 Åke Gustavsson   42 Victor Ljungberg
16 Ingegerd Hennergren   43 a Barbro Agerman
17 Inga Malmström   43 b Ritva Aidemark
18 Joakim Karlsson   44 Stellan Ramnebro
19 Laila Westesson   45 Solveig Rydell
20 Birgitta Malmquist   46 Lena Martinsson
21 Margareta Angemark   47 Jan  Areschoug
22 Bengt Ljungqvist   48 Ingrid Möller
23 Ingela Juhlin-Kristiansson   49 Ethel Andersson
24 Birgitta Henrysson   50 Eva Fransson
25 Marianne Nilsson Jevin   51 Hans Lund
26 Orvar Nyquist   52 Gert-Håkan Ericsson
27 Anita Wallgren   53 Margareta Johnsson

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Comments are closed.